Bilimsel Program

Bilimsel Program (PDF) için tıklayınız..
12 Mart 2023, Pazar
A Salonu B Salonu C Salonu D Salonu E Salonu
14:00 - 16:00 KURS 1: Akciğer Enfeksiyonlarında Görüntüleme; İnteraktif Değerlendirme
(Toplam olarak kayıt ücretini ödemiş olan 15 kişi alınacaktır.)
Oturum Başkanları:
Solmaz Çelebi,
Mustafa Hacımustafaoğlu
Çocuklarda Akciğer Enfeksiyonlarında Vazgeçilmez Temel Tanı Yöntemi: Akciğer Grafisi Figen Palabıyık Çocuklarda Hangi Hastalarda Ne Zaman Akciğer Tomografisi Çekilmeli ve Nasıl Değerlendirilmeli? Figen Palabıyık Çocuklarda Akciğer Enfeksiyonlarının Değerlendirilmesinde Yeni Yükselen Trend: Akciğer Ultrasonu Figen Palabıyık
KURS 2: Puberte
(Toplam olarak kayıt ücretini ödemiş olan 15 kişi alınacaktır.)
Oturum Başkanları:
Ömer Tarım,
Erdal Eren
Erken puberte Ece Böber Geç puberte Ayla Güven
KURS 3: Çocuk Acil ve Yoğun Bakım Kursu
(Toplam olarak kayıt ücretini ödemiş olan 15 kişi alınacaktır.)
Temel yaşam desteği Çağlar Ödek Sık görülen ritm bozuklukları Fahrettin Uysal Şoktaki hastaya yaklaşım Çağlar Ödek Travmalı hastaya yaklaşım Ayşe Gültekingil
KURS 4: Hemogramdan Tanıya
(Toplam olarak kayıt ücretini ödemiş olan 15 kişi alınacaktır.)
Oturum Başkanı: Ünsal Günay Birol Baytan Melike Sezgin Evim
17:00 - 17:30 Ara
17:30 - 18:00 Açılış Töreni
18:00 - 19:00 AÇILIŞ PANELİ Oturum Başkanları:
Nihat Sapan,
Şebnem Kılıç
Epitel Bariyer Hipotezinde Yeni Kanıtlar Cezmi Akdiş Allerjide Tolerans Gelişimi Mübeccel Akdiş
13 Mart 2023, Pazartesi
A Salonu B Salonu C Salonu
08:00 - 09:00 PANEL – 2 YENİDOĞAN (DR. ÖĞRETİM ÜYESİ FATİH KILIÇBAY OTURUMU) Oturum Başkanları:
Nilgün Köksal,
Merih Çetinkaya
Yenidoğan Konvulziyonlarında Tedavi Şule Yiğit Geç Pretermde Sık Görülen Sorunlar Salih Çağrı Çakır
PANEL – 3 ÇOCUK GÖĞÜS HASTALIKLARI Oturum Başkanları:
Uğur Özçelik,
Nihat Sapan
Ulusal Kistik Fibrozis Kayıt Sistemi Deniz Doğru Ersöz Kistik Fibrozis Dışı Bronşektaziler Bülent Karadağ
SÖZEL BİLDİRİ OTURUMU – 1
09:00 - 10:00 PANEL – 4 ÇOCUK ALLERJİ Oturum Başkanları:
Zeynep Tamay,
Metin Aydoğan
İSPA Türkiye Rehberinde Neredeyiz Esra Özek Yücel Nadir Görülen Besin Allerjileri Nurşen Günaydın
PANEL – 5 ÇOCUK GASTRO
Çocuklarda Pankreatite Yaklaşım
Oturum Başkanı:
Tanju Özkan
A. Pankretatit, Etyoloji, Yaklaşım ve Yönetimi Zarife Kuloğlu Kronik ve rekürent pankreatit Sinan Sarı
SÖZEL BİLDİRİ OTURUMU – 2
10:00 - 10:30 Kahve Arası
10:30 - 11:30 PANEL – 6 ÇOCUK ALLERJİ
Hışıltılı bebekler
Oturum Başkanları:
Nihat Sapan,
Yakup Canıtez
Hışıltı Mı, Astım Mı? Koray Harmancı Hışıltı Tespitinde Wheezescan Mustafa Arga
PANEL – 7 ÇOCUK ENDOKRİN Oturum Başkanları:
Halil Sağlam, Erdal Eren
Boy Kısalığı Filiz Tütüncüler Kökenli Obezite Doğa Türkkahraman
SÖZEL BİLDİRİ OTURUMU – 3
11:30 - 12:30 UYDU SEMPOZYUM - 1 Türkiye’de Meningokok B’ye Karşı Erken Korunmanın Önemi Eda Kepenekli Kadayıfçı
12:30 - 14:00 Öğle Yemeği
14:00 - 15:00 UYDU SEMPOZYUM - 2 / ÇOCUK METABOLİZMA
OLGULARLA MUKOPOLİSAKKARİDOZLARA YAKLAŞIM
Oturum Başkanları:
Nur Arslan,Şahin Erdöl
Lizozomal Hastalıklara Genel Yaklaşım Tanı ve Tedavi Nur Arslan Olgularla Mukopolisakkaridoz Tiplerinde Tanı ve Tip-II Tedavisi Ertuğrul Kıykım
15:00 - 16:00 PANEL - 8 ÇOCUK ROMATOLOJİ Oturum Başkanları:
Osman Dönmez,
Şebnem Kılıç
FMF Dışı Periyodik Ateş Sendromları Yelda Bilginer Romatizmal Hastalıklarda Eklem Dışı Bulgular Bize Ne Söyler? Özgür Kasapçopur
PANEL – 9 ÇOCUK GASTRO
Akut Karaciğer Yetmezliğinden Karaciğer Nakline Giden Süreçte Pediatri Uzmanının Yönlendirmesi
Oturum Başkanları:
Ekrem Kaya,
Tanju Başarır Özkan
Akut Karaciğer Yetmezliği Tanısı Vildan Ertekin KC Yetmezliğinden Nakle Giden Süreç Çiğdem Arıkan
SÖZEL BİLDİRİ OTURUMU – 4
16:00 - 16:30 Kahve Arası
16:30 - 17:30 PANEL – 10 ÇOCUK ALLERJİ (UZ. DR. ADNAN YÜCE OTURUMU)
Allerjik Aciller
Oturum Başkanları:
Nihat Sapan,
Cevdet Özdemir
Akut Astım Atağı Şükrü Çekiç Anafilaksi Hikmet Tekin Nacaroğlu
KONFERANS – 1
ÇOCUK ENFEKSİYON
Oturum Başkanları:
İbrahim Ildırım,
Mustafa Hacımustafaoğlu
Olgularla, Sorunlu Ateşli Çocuğun Yönetimi Solmaz Çelebi
SÖZEL BİLDİRİ OTURUMU – 5
17:30 - 19:00 Poster Sunumlar
14 Mart 2023, Salı
A Salonu B Salonu C Salonu
08:00 - 09:00 PANEL – 11 ÇOCUK ALLERJİ-GÖĞÜS (PROF. DR. ESEN DEMİR EMEKLİLİK OTURUMU)
Çocukluk Çağı Alerjilerine Pratik Yaklaşımlar
Oturum Başkanları:
Esen Demir,
Haluk Çokuğraş
Allerjik Rinit Figen Gülen Uyku Apne Sendromu Ayşe Ayzıt Sakallı
PANEL 12 – YOĞUN BAKIM
Sepsisi Nasıl Yönetelim?
Oturum Başkanları:
Mustafa Hacımustafaoğlu,
Tanıl Kendirli
Çocuk Acil Servisinde Ayşe Gültekingil Çocuk Yoğun Bakımda Çağlar Ödek
SÖZEL BİLDİRİ OTURUMU – 6
09:00 - 10:00 PANEL – 13 ÇOCUK ALLERJİ
Çocukluk Çağı Alerjilerine Pratik Yaklaşımlar
Oturum Başkanları:
Nermin Güler,
Mehtap Yazıcıoğlu
Kronik Ürtiker Ceren Can Atopik Dermatit Pınar Uysal
PANEL – 14 YENİDOĞAN (UZM DR METİN BİLİK OTURUMU) Oturum Başkanları:
Eren Özek,
Hilal Özkan
Yenidoğan Canlandırmasında Neler Değişti? Özge Altun Köroğlu Prematüre Bebeklerde Aşılama Funda Tüzün
SÖZEL BİLDİRİ OTURUMU – 7
10:00 - 10:30 Kahve Arası
10:30 - 11:30 PANEL – 15 ÇOCUK GASTRO – ÇOCUK ALLERJİ OTURUMU
GİS Besin Allerjileri
Oturum Başkanları:
Fügen Çullu Çokuğraş,
Raşit Vural Yağcı
Gastroenteroloji gözüyle Ömer Faruk Beşer Allerjist Gözüyle Handan Duman Şenol
PANEL – 16 ÇOCUK NEFROLOJİ Oturum Başkanları:
Sevgi Mir,
Osman Dönmez
İdrar Yolu Enfeksiyonlarında (İYE) Profilaksi Yapılmalı Mı? Önder Yavaşcan Akut Böbrek Hasarı (ABH): Tanı ve Tedavi Bilal Yıldız
SÖZEL BİLDİRİ OTURUMU – 8
11:30 - 12:30 UYDU SEMPOZYUM - 3 / GSK Oturum Başkanı:
Nihat Sapan
Zor Astım Şükrü Çekiç
12:30 - 13:30 Öğle Yemeği
13:30 - 14:30 PANEL – 17 ÇOCUK NEFROLOJİ Oturum Başkanları:
Enver Hasanoğlu,
Osman Dönmez
Çocuk ve Hipertansiyon Alev Yılmaz Antenetal Hidronefroz (ANH) Tanısı Almış Bebek: Ne Zaman? Nasıl İzlenmeli? Cengiz Candan
PANEL – 18 ÇOCUK HEMATOLOJİ
Sorularla Çocuk Hematoloji
Oturum Başkanları:
Hüseyin Gülen,
Adalet Meral Güneş
Sorularla Çocukluk Çağında Transfüzyon Özlem Tüfekçi Sorularla Çocukluk Çağında Trombositopeni Yeşim Oymak
14:30 - 15:30 PANEL – 19 GENEL PEDİATRİ Değişen Dünya, Değişen Enfeksiyonlar ve Tedaviler Ateş Kara Hasan Tezer PANEL - 20 ÇOCUK KARDİYOLOJİ (PROF.DR. ERGÜN ÇİL EMEKLİLİK OTURUMU)
Olgularla Çocuklarda Sık Görülen Ritim Problemlerine Yaklaşım Ve Yönetimi
Oturum Başkanları:
Ergün Çil,
Kürşad Tokel
Taşiaritmilere Yaklaşım ve Yönetimi Yakup Ergül Bradiaritmilere Yaklaşım ve Yönetim Fahrettin Uysal
SÖZEL BİLDİRİ OTURUMU – 9
15:30 - 16:00 Kahve Arası
16:00 - 17:00 UYDU SEMPOZYUM - 4 / ORZAX
17:00 - 18:00 KONFERANS - 2 ÇOCUK GASTROENTEROLOJİ Oturum Başkanları:
Raşit Vural Yağcı,
Tanju Başarır Özkan
Probiyotiklerin Pediatride Kullanımı Ener Çağrı Dinleyici
KONFERANS – 3 ÇOCUK ONKOLOJİ Oturum Başkanları:
Betül Berrin Sevinir, Metin Demirkaya
Olgularla Pediatrik Onkolojik Aciller Bahar Genç
SÖZEL BİLDİRİ OTURUMU – 10
18:00 - 19:00 PANEL – 21 ÇOCUK İMMÜNOLOJİ Oturum Başkanları:
Yıldız Camcıoğlu,
Günnur Deniz
Çocukluk Çağında İmmünglobulin Tedavisi Sevgi Keleş Çocukluk Çağında Lenfopeniye Yaklaşım Ayça Kıykım
KONFERANS - 4 ÇOCUK NÖROLOJİ
Nörolojik Yakınması Olan Çocuğa Yaklaşım
Oturum Başkanı:
Mehmet Sait Okan
Muhittin Bodur Rabia Tütüncü Toker
SÖZEL BİLDİRİ OTURUMU – 11
15 Mart 2023, Çarşamba
A Salonu B Salonu
09:00 - 10:30 ÇOCUK HASTALIKLARINDA ACİLLER Oturum Başkanı:
Ünsal Günay
Çocuk Acil Polikliniğinde Pediatrik Onkoloji Hastasına Yaklaşım Aytül Temuroğlu
09:00 - 10:15 HEMŞİRELİK OTURUMU – 1 Oturum Başkanları:
Osman Dönmez,
Yüksel Karademirler
Pediatri Hemşireliğinde Kültürel Bakım Yaklaşımı Gülbu Tanrıverdi Pediatri Hemşireliğinde İnovatif Yaklaşımlar Nurcan Özyazıcıoğlu Çocuklarda Hipertansiyon ve Hemşirelik Bakımı Nuray Ciğerdelen
10:30 - 11:00 Kahve Arası 10:15 - 10:45 Kahve Arası
11:00 - 12:00 AKILCI İLAÇ KULLANIMI OTURUMU Oturum Başkanı:
Turgut Özeke
Çocuk Gastroenterolojide Akılcı İlaç Kullanımı Taner Özgür Böbrek Hastalıklarında Akılcı İlaç Kullanımı Betül Akkoyunlu
10:45 - 11:45 HEMŞİRELİK OTURUMU – 2 Oturum Başkanları:
Çağlar Ödek,
Ayla İrem Aydın
Çocukların Hemşirelere İlişkin Algılamaları Neslihan Beriç Yenidoğanın Nörolojik Korunması Nurgül Aydın Kurtuluş
12:00 Kapanış Oturumu Nihat Sapan 11:45 - 12:15 HEMŞİRELİK OTURUMU – 3
Ölümcül Hastalığı Olan Çocuğun ve Bakım Verenlerin Güçlendirilmesi
Oturum Başkanları:
Melike Sezgin Evim,
Fatma Düzgün
Çocuğun ve Ailenin Güçlendirilmesi Arzu Çırman Kantarcıoğlu Hemşirenin Güçlendirilmesi Pınar Kaya